ניהול סיכונים

איזה סיכון מתאים עבורי

כדי לענות על  אחת מהשאלות החשובות לסוחרים ומשקיעים בשוק ההון, נגדיר קודם כל רמות סיכון , יחידות מידה של תנודתיות, כאשר ניקח נכסים פיננסים כמו אג”ח ומניות דפנסיביות (כאשר התנודתיות של הנכסים נמוכה מהתנודתיות במדד), או לעומת זאת נכסים פיננסים תנודתיים יותר מהמדד ( אופציות, פני סטוק) ,השאלה הראשונה שנשאל את עצמנו כיצד נתמודד אם תנודתיות גבוה בנכס שלנו מעל אחוז ביום? כאשר נבין, את גודל הסיכון שאנחנו מוכנים לקחת, יהיה לנו יותר קל לדעת איך להתמודד במצבי קיצון , המטרה שלנו שתהליך קבלת ההחלטות שלנו ישאר קבוע ומתאים עצמו לשינויים שקורים בשוק ההון, ולא נכפה את הדעה שלנו על שוק ההון ולא נכנס לפאניקה ונקבל החלטה אמוציונלית כתוצאה ממצב שאינו רצוי בשוק. , כאשר אנחנו מבינים את יחידות הסיכון שאנחנו מוכנים לקחת אנחנו מאפשרים לעצמנו , את היכולת להכיל סיכון.

הנקודה הבאה לאחר שהבנו את יחידות הסיכון שאנחנו מוכנים לקחת, היא הסתכלות כיצד אנחנו רוצים לקחת חלק בשוק ההון , זיהוי הזדמנויות תמידי שמבוסס על כמה שיותר סיכון במטרה להוציא כמה שיותר רווח?, השקעות לטווח ארוך בנכסים קבועים יציבים לאורך שנים?   , אנשים שמחפשים הזדמנויות על בסיס יומי או שבועי ,”ומפחדים לפספס הזדמנויות ” יחפשו יותר סיכונים , ועל בסיס זה צריך לעבוד על ניהול סיכונים ותהליך קבלת החלטות מסודר.

 

יום רווח

המטרה שלי ביום אחרי שהרווחתי ,לסכן רק את הרווח שלי , ולהרוויח חצי ממה שהרווחתי , המטרה הגדולה ביותר היא עקביות,  להיות כמה שיותר רווחים ויציבים, במטרה להגדיל את כמויות המסחר ולהרוויח סכומים משמעותיים.

אחרי יום של רווח יש אופוריה,ורצון של לקיחת סיכונים מוגברת לכן בימים האלה כאשר אנחנו במוד RISKON  ,נשמור על יציבות ולהישאר עם רגליים על הקרקע , לסחור בעודף ביטחון ,מסוכן הרבה יותר מחוסר ביטחון , כאשר אנחנו לוקחים סיכון יתר הפסד שלנו יכול להיות הרבה יותר גדול ממה שאנחנו יכולים לספוג .

יום הפסד

יש שני סוגים של הפסד , הפסד שגדול ממה שציפנו בתחילת הטרייד (חריגה מסטופ לוס המקורי) , והפסד השני הוא הפסד  בסטופ שלנו שהצבנו בתחילת העסקה , השלכות מבחינה פסיכולוגית בשני המצבים היא עצומה כאשר, במצב הראשון הביטחון העצמי שלנו נפגע קשות, כאשר הפסדנו הפסד שהיה הרבה מעבר למה שציפינו והתהליך עכשיו “להחזרת הכסף ” ארוך ,(בשלב זה אנחנו צריכים להבין  את הסיבה לכך מדוע המשמעת של העסקה לא התבצעה? ,בנוסף אנחנו צריכים לכתוב עשרה דברים שלמדנו מהסיפור הזה , ולבסוף לא לסחור, כהפסד שלנו מעסקה לחלק לסטופ .(הפסד 1000$ סטופ 100$ – לא לסחור עשרה ימים)